CFA News

Department of Art and Art History Hosts 33rd Annual Awards Celebration

Each year, the Department of Art and Art History hosts a reception and awards ceremony at the end of the Spring semester to recognize students who have stood out in terms of academic achievement. The ceremony aims to recognize, acknowledge, and celebrate the work done by both A+AH graduating seniors as well as students currently enrolled. The recognition of work also includes involvement in the Student Art Gallery Co-Op, ARTsmart, and the Undergraduate Research Symposium and Arts Showcase. Students receive trophies, cash awards, and scholarships of up to $13,000 over the course of the evening.

The following is a complete list of all the award winners. Congrats to all of our talented students!

Outstanding Scholar in Art History
Diana Vedova

CFA Art History Award
Yadira Enciso

Outstanding Scholar in Studio Arts
Victor A. Masetti

CFA Studio Arts Award
Victor A. Masetti

Sister Regina Buchholz Award for Service
Yadira Enciso

Genevieve Underwood, RSHM Perpetual Trophy for Outstanding Service
Sophia M. Stroud

Andrea Kingaard Friedman Endowed Scholarship
David H. Toma (STAR)
Alexandra T. Henry (ARHS)

Andrea Kingaard Friedman Annual Scholarship
Renée Uba

Kalin Hart Talbott Art Scholarship
Sophia M. Stroud

Donald E Hanson Memorial Scholarship
Chloe Stoddard
Catherine T. Edwards

Grace K. Swanson Award of Distinction for Art History
Marina G. Menchero

Grace K Swanson Award of Distinction for Painting in Studio Arts
Jacquelin M. Nagel

Sarah Nell Noble Art History Scholarship
Blair Warner

Kate Micucci Art Scholarship
Stanley Xia

Rudinica Family Art Scholarship
Melissa P. Davis

Sharon Walter Memorial Scholarship
Angela Francis (STAR)
Anton W. Hud (ARHS)

National Arts Assoc. Scholarship
Chloe Stoddard

Amanda Kotch Art History Scholarship
Marina G. Menchero

Brannan Robbins Scholarship for the Arts
Ralph Eurich S. Patacsil

Kathleen Ferguson Lesko Scholarship
Madison H. Brown

SCHOLARS OF DISTINCTION

Art History
Diana Vedova

Art Education
Isabella E. Williams

Figure Drawing:
Madison H. Brown
Jacquelin M. Nagel

Concept Drawing:
Victor A. Masetti

Graphic Design
Benjamin M. Katz
Sara M. Jensen
Heather M. Pilkington

Multimedia Arts
Alyssa A. Durling

Painting
Arabella R. Jimenez
Alejandra Y. Hernandez

Photo
Allison B. Thornton
Tyler E. Allen

Printmaking
Christina Mock
Daniel Romero

Ceramics
Warren Z. Rowlands

Three-Dimensional Art
Kenji C. Yamamoto

NINTH ANNUAL UNDERGRADUATE RESEARCH SYMPOSIUM & ARTS SHOWCASE

Art History
Mariana Alifa
Elizabeth A. Burton
Yadira Enciso
Facundo Gonzalez
Troy T. Kassien
Julia I. McArthur
Kaitlyn M. Morrissey-Braden
Alexandra L. Rosas-Maxemin
Diana Vedova

Studio Arts
Michelle C. Bastida
Julia J. Biber
Joanne Chyon
Catherine T. Edwards
Fares N. Elwaary
Katherine A. Emery
Alec Harrison
Sara M. Jensen
Eliana M. P. Jorgensen
Benjamin M. Katz
Frances M. Karrer
Camille H. Kodama
Aysha Y. Larson
Catherine E. Lozano
Thelma L. Levy
Madeline E. Mary
Ralph Eurich S. Patacsil
Heather M. Pilkington
Rachel B. Rittwage
Mikaela G. Ventura
Megan T. Wilton
Xian X. S. Wong

YOUNG CONTEMPORARIES 2017: 33rd Annual Juried Undergraduate Student Art Exhibition Awards

1st Prize
Maya A. Williams
girl gaze, paint and wood, 2017

2nd Prize
Kenji Curtis Yamamoto
Virgin and Child, Captain Crunch with crunch berries, 2017

3rd Prize
Miranda L. Robinson
A Portrait, pencil on paper, 2017

Director’s Award
Jarrett S. Ellis
Poor Sport, mixed media, 2017

Branden A.A. DeLangis
Britomartis and Leucothea, laser engraved mdf, 2017

Honorable Mentions
Renée Uba
Favorite Things, digital print, 2017

Ralph Eurich S. Patacsil
Functional Self Portrait, sculpture, 2017 and 100 Years of Tyrannosaurus, sculpture, 2017

Alena E. Copeland
Ohana, pencil and charcoal, 2017

DEPARTMENT SERVICE ORGANIZATIONS

Student Art Cooperative

Jackeline I. Alvarez
Ava P. Arshadi
Jong S. Choi
Danielle Cohen
Angela Francis
Elexis R. Goodwin
Joseph J. Hickey
Jacqueline A. LeVecke
Kevin R. Paynter
Daniel Romero

ARTsmart Senior Award of Distinction
Yadira Enciso

ARTsmart Service Award
Kyle E. Cavanaugh
Jonah Xameoj A. Martin
Annie E. Strugatsky
Isabella E. Williams
Kenji C. Yamamoto